Makaleler

Ani Kalp Durmasında Ölümlerin Önlenmesi

Ani Kalp Durmasında Ölümlerin Önlenmesi Sempozyumu

Kemerburgaz Üniversitesi ve Hayatta Kal Derneği iş birliğiyle düzenlenen sempozyumda, ani kalp durması sırasında yapılması gerekenler ele alındı

Program çerçevesinde ayrıca “Ayaklı Cankurtaran Mobil Sağlık Projesi” tanıtıldı
Kemerburgaz Üniversitesi ile Hayatta Kal Derneği iş birliğiyle “Ani Kalp Durmasında Ölümlerin Önlenmesi” konulu sempozyum düzenlendi.

Kemerburgaz Üniversitesi Eczacılık Fakültesinin ev sahipliğinde Mahmutbey Yerleşkesi Fatma Altınbaş konferans salonunda gerçekleştirilen sempozyumda öğrenciler, maket mankenler üzerindeki uygulamayla ani kalp durmasına karşı yapılacakları anlattı.

Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akgül Yeşilada, sempozyumda, dünyada ölüm nedenlerinin başında ani kalp durmalarının geldiğini söyledi.

Uygun müdahaleyle ani kalp durmalarında hayatta kalma şansının artabileceğini belirten Yeşilada, “Ani kalp durmalarına karşı çok uzun vadeli eğitimler almak gerekmiyor. Temel eğitimle müdahale yapılabilir. Toplantımız da ani kalp durması sonucu ölümlerle ilgili olarak toplumu bilinçlendirmeyi hedefliyor. Ayrıca eğitim stratejimiz hasta odaklı eğitim üzerine kurulmuştur. Öğrencilerimiz, Dünya Sağlık Teşkilatı tarafından bir eczacıya atfedilen 8 yıldızdan bakım verme eğitimini de alıyorlar” dedi.

Programda, Hayatta Kal Derneği tarafından hazırlanan “Ayaklı Cankurtaran Mobil Sağlık Projesi ve aplikasyonu” da tanıtıldı.

Hayatta Kal Derneği Başkanı Doç. Dr. Mutlu Vural, ABD ile Türkiye karşılaştırıldığında, ABD’de 100 milyon, Türkiye’de ise on binlerle ifade edilebilecek ilk yardımcı ilk yardımcının Türkiye’de ise on binlerle ifade edilen rakamlarda seyrettiğini aktardı.

Vural, Amerika’da 36 milyon kalp şok cihazının olduğunu, Türkiye’de 10 bin cihazın bulunduğunu bunlara da kurumsal firmaların sahip olduğu bilgisini verdi.

Cansın İlk Yardım Eğitim Merkezi Mesul Müdürü Necip Güzelsu da maket manken üzerinde ani kalp durmalarında ilk müdahelenin nasıl yapılacağı hakkında uygulamalı bilgi verdi.

CardiAid firması temsilcisi Berkay Gezen ise pille çalışan, taşınabilir, otomatik harici defibrilatörün kullanımını anlattı.

Oyuncu Wilma Elles’in desteğiyle 10 öğrenciye Cansın İlk Yardım Eğitim Merkezi tarafından verilecek sertifikalı ilk yardım eğitimi için çekiliş yapıldı.

Elles burada yaptığı konuşmada, ölüm kalım meselesinin kısmet olduğunu ifade ederek,”Allah bize akletme kabiliyeti verdiği için biz de bunu öğrenebiliriz, hayat kurtarmak için yardımcı olabiliriz. İlk yardım eğitimi konusunda çevremizde bulunanları da bilinçlendirmeliyiz” dedi.