OED Cihazı Hayat Kurtardı

Eriksen’e ilk müdahale OED cihazı ile yapıldı hayatı kurtuldu

Oed Cihazı Eriksen Hayat KurtardıEURO 2020’de dün oynanan Danimarka-Finlandiya karşılaşmasında bir anda yere kapaklanan ve daha sonra kalp krizi geçirdiği anlaşılan Danimarkalı yıldız oyuncu Chirstian Eriksen yapılan müdahalelerle mucize eseri hayata döndürüldü. Konuyla ilgili yapılan açıklamada takım doktorunun OED cihazı (Otomatik eksternal defibrilatör cihazı) kullanmasının oyuncunun hayatının kurtulmasına büyük katkı sağladığı belirtildi.

Christian Eriksen’in bir anda yerde kalması sonrasının ardından soğukkanlılığını koruyan Danimarka kaptanı Simon Kjaer takım arkadaşına ilk müdahaleyi yapıp dilinin boğazına kaçmasının önünde geçti.

Bulundurulması Zorunlu Tutuluyor
Daha sonrasında ise büyük bir hızla oyuncunun yanına gelen takım doktorları profesyonel müdahalenin ardından Eriksen’e elektroşok uyguladı. Elektroşok cihazı OED (Otomatik Eksternal Defibrilatör), ritim bozukluğu olan ventriküler fibrilasyonu otomatik olarak tanıyıp elektroşok vererek kalbi hayata döndürme görevini gerçekleştiriyor. Kullanılan cihazın oyuncunun hayata döndürülmesinde büyük rol oynadığı belirtildi.

Stadyumlarda ve havalimanlarında OED cihazı bulundurmak zorunlu tutuluyor. Böylelikle bu tarz talihsiz durumlarda cihazdan sorumlu olan yetkili ekip, cihazı kullanarak kişiye ilk müdahaleyi gerçekleştiriyor.